Становище на Дружество за психоаналитична психотерапия относно Закон за изменение и допълнение на ЗПУО от 08.08.24
ДПП е общност, която обединява професионалисти и обучаващи се в областта на психичното здраве и психоаналитичната психотерапия в България. Дружеството е част от Европейската федерация по психоаналитична психотерапия (ЕФПП) и Българска асоциация по психотерапия (БАП).
Като професионалисти, ангажирани в сферата на психичното здраве, ежедневно се срещаме с човешкото страдание във всичките му измерения. Ето защо няма как да не се чувстваме силно обезпокоени, когато ставаме свидетели на това, че на държавническо ниво се гласуват и приемат закони, които създават условия за причиняване на индивидуално страдание и виктимизиране на цели групи от хора по линия на даден признак на различие. В случая това е тяхната сексуална ориентация, описана през несъществуващото понятие „нетрадиционна сексуална ориентация“, което внушава наличието на патология.
За нас като специалисти в областта на човешкото развитие е ясно, че наличието на хомосексуална ориентация у даден човек не може да бъде признак за нещо патологично, така както наличието на хетеросексуална ориентация не може да бъде автоматичен гарант за норма. Безбройни са примерите от реалността, които доказват, че отношенията между мъж и жена могат да се превърнат в перверзни отношения, основани на насилие.
Сексуалната идентичност е съществена част от развитието на личността и като такава тя не може да бъде формирана през каквато и да е пропаганда. Изборът на партньор е много сложен психологически процес, вплетен в индивидуалното психично развитие на всеки човек, което започва от неговото раждане. Т.е. тук не става дума за съзнателен избор на сексуална ориентация, за която човек може да бъде държан отговорен, но може да бъде подпомогнат от добронамерени възрастни в осмислянето на преживявания, които са факт от емоционалния живот и естественото развитие на всяко дете.
Формулираната като забрана „пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация“ на практика представлява изключително опасна възможност за преследване и санкции на измислен и несъществуващ в училищната система на България проблем.
Това, че в случая се касае за изменения в закон, който ще засегне най-уязвимите – децата и младите хора, прави притесненията ни още по-големи. Училищната среда и общественият пример би следвало да се осланят на достиженията на европейската цивилизация, в която човешките права и свободи са висша ценност. Вместо това неясните формулировки и псевдопонятия, застъпени в Закона за изменение и допълнение на ЗПУО, създават предпоставки за развитие на култура на нетолерантност, дискриминативно и злоупотребяващо отношение към уязвими групи и подкопават дългогодишните усилията на колеги и организации в изграждането на приобщаваща училищна среда.
С оглед на изложените по-горе аргументи се присъединяваме към позициите на редица колеги, граждански организации, представители на академичната общност, учители, родители и ученици, които разпознават рисковете от приемането на измененията в ЗПУО в настоящия им вид. Обявяваме се категорично против тях, защото според нас те представляват отявлена форма на дискриминация към определена група от обществото ни и са угроза за цялото ни общество.
Призоваваме народните представители да отменят този опасен проект за насаждане на дискриминация и омраза в българското училище през държавните институции. Считаме, че българското училище трябва да е място, което да подкрепя мисленето и говоренето по теми, които вълнуват учениците, а учителите, спокойно и без страх, да партнират в този процес на критично осмисляне не само на историческите факти, но и на феномените от реалността, в която живеем.
Отправяме своята най-искрена и загрижена препоръка за отхвърляне или ревизиране на тези законови текстове и предлагаме своята експертиза и партньорство в опитите на държавата да подпомогне грижата за децата. Считаме, че участието в този процес на професионалисти от областта на психичното здраве и психичното развитие би могло да е от голяма полза, особено що се касае до нещо толкова деликатно и свързано с интимния живот на хората, каквото е сексуалността им.
С уважение,
От членовете на Дружеството за психоаналитична психотерaпия